Mogłoby się wydawać, że przekłucie ucha to „żadna filozofia”. Wybieramy miejsce, strzelamy pistoletem i już. Zapewne każdy z nas ma świadomość, że istnieje wiele rodzajów przekłucia ucha, choćby ze względu na umiejscowienie kolczyka. Ale jak wielu z nas miało świadomość, ze tych rodzajów jest przynajmniej kilkanaście?
Zobacz typy przekłuć ucha i zdecyduj się na ten, który będzie najlepiej Ci odpowiadał.
Tragus
Jest to przekłucie poprzeczne części ucha o dokładnie takiej nazwie. Jest to chrząstka, skrawek małżowiny (ucha zewnętrznego), znajdujący się tuż przy samej twarzy i kości policzkowej. Przekłucie najczęściej wykonywane jest w centralnej części, choć jeśli wielkość tragusa na to pozwala, można je też wykonać powyżej lub poniżej środka.
Vertical tragus
Podobnie, jak wyżej – przekłucie wykonywane jest w części ucha zwanej tragus, jednak jest ono nie poprzeczne, a pionowe. Ten rodzaj przekłucia jest przekłuciem powierzchniowym (przekłuwana jest tylko skóra).
Anti tragus
Choć w nazwie występuje wspomniana wcześniej chrząstka tragus, to miejsce to oznacza część ucha, znajdującą się tuz nad płatkiem, również będącą chrząstką. Zwykle, jako pierwszy kolczyk umieszczany jest banan, dopasowany rozmiarem do anatomii przekłuwanego miejsca.
Helix
To przekłucie wykonywane na zawinięciu chrząstki ucha lub w jego najbliższej okolicy. Na czas gojenia w miejscu przekłucia znajduje się labret, który następnie można wymienić na dowolny inny, pasujący do przekłucia kolczyk.
Forward helix
Jest przekłuciem umiejscowionym po przeciwnej stronie zawinięcia chrząstki ucha, czyli w chrząstce znajdującej się przy twarzy nad tragusem, zwanej obrąbkiem ucha. Procedura przekłuwania odpowiada procedurze helixa.
Daith
Kanał przekłucia umiejscowiony jest w odnodze opisanego wyżej obrąbka ucha. Po wykonaniu przekłucia wykorzystywana jest najczęściej podkówka lub obręcz, które można wymienić po wygojeniu na inny rodzaj biżuterii.
Rook
Przekłucie to umiejscowione jest w obszarze ucha zewnętrznego, zwanego dolną odnogą grobelki ucha. Po wykonaniu zakładany jest banan, który po zagojeniu można wymienić na clicker, kółko lub podkówkę.
Snug
Polega na umiejscowieniu kolczyka w grobelce ucha, a na świeże przekłucie zakładany jest banan, który po wygojeniu można wymienić na kółko lub podkówkę.
Poza opisanymi wyżej rodzajami przekłuć ucha, mamy dostępne także takie rodzaje przekłuć, jak:
- Ragnar
- Conch
- Puter conch/flat
- Ufo
- Lobe
- Transvers lobe
- Industrial
- oraz Orbital
Wiesz już na które przekłucie się zdecydujesz?