Decydując się na wykonanie przekłucia ciała, powinniśmy zasięgnąć wcześniej jak najwięcej informacji dotyczących nie tylko typów przekłuć oraz robiąc rozeznanie co do salonów pierciengu, ale także poznać rodzaje wykorzystywanej biżuterii. Nie każdy kolczyk wykonany jest z tego samego tworzywa, a nie każde tworzywo nadaje się do umieszczenia w ciele. Dowiedz się z jakich materiałów wykonywana jest biżuteria do pierciengu i wybierz ten z nich, który będzie do Ciebie najlepiej dopasowany.
Najczęściej uczulające metale
Na początek warto poznać metale, które najczęściej wywołują różnego rodzaju alergie. Badania pokazują, że np. nikiel uczula ok 17% osób dorosłych i ok. 8% dzieci. Zanim więc wybierzesz kolczyki upewnij się, że nie masz uczulenia na nikiel. Będąc uczulonym na ten metal zwróć też uwagę, czy wybrana biżuteria srebrna nie jest połączeniem tych dwóch metali.
Istnieje na rynku wiele materiałów odpowiednich również dla osób wyjątkowo wrażliwych na alergeny. Listę tych hipoalergicznych znajdziesz poniżej. Decydując się na kolczyk wykonany z jednego z nich, zachodzi bardzo małe ryzyko wystąpienia alergii.
Tytan G23
Jest lekki i wytrzymały. W kosmetologii wykorzystywany niezwykle często głównie ze względu na to, że uważany jest za najbezpieczniejszy materiał do wykonywania biżuterii. Dobrze sprawdza się na świeżych przekłuciach, dzięki czemu goją się one szybciej. Występuje w trzech wersjach kolorystycznych – srebrny, złoty oraz czarny.
Stal nierdzewna 316L
Nazywana też stalą chirurgiczną stosowana jest w różnych rodzajach przekłuć. Choć stop zawiera śladowe ilości niklu, to ryzyko wystąpienia alergii jest znikome. Cechuje się dużą dostępnością wzorów oraz niską ceną, dlatego też często wykorzystywana jest do kolczyków na pierwsze przekłucia.
Akryl
Cechuje się niską wagą, ale też dość dużą kruchością. Nie jest chętnie wykorzystywany do świeżych przekłuć, ponieważ źle reaguje na połączenie ze środkami do dezynfekcji takimi, jak spirytus czy alkohol. Po wygojeniu przekłucia, akryl będzie dobrym wyborem na kolejny kolczyk, zwłaszcza dla osób uczulonych na nikiel.
Teflon (PTFE)
Choć znamy go głównie z produkcji garnków czy patelni, to wykorzystywany jest również w branży biżuteryjnej i co ciekawe, jest materiałem niemal pozbawionym wad. Kolczyki wykonane z teflonu często wykorzystywane są przy pierwszych przekłuciach, mało ważą i są wygodne w użytkowaniu. Biżuteria teflonowa jest też idealna dla osób z alergią na nikiel.
Złoto
Sam materiał jest dość kosztowny, dlatego też złoto jest wyborem dla tych, którzy w swoją biżuterię piercingową chcą zainwestować nieco więcej. Rzadko używane jest do przekłuć, jednak dość często polecane jako pierwszy kolczyk po wygojeniu. Warto jednak pamiętać, że im więcej karatów w złocie, tym większa zawartość innych metali, w tym niklu.
Bioplast
Jest hipoalergicznym materiałem zbliżonym do teflonu pod względem właściwości. Najczęściej wykorzystywany do przekłuć w okolicach ust, a to ze względu na swoja dość miękką strukturę, będącą bezpieczną dla szkliwa zębów. Jego dodatkową zaletą jest możliwość samodzielnego skrócenia w sytuacji, gdyby kolczyk wykonany z bioplastu okazał się być zbyt długi.
Drewno
Choć nie należy do tworzyw zbyt popularnych w branży biżuteryjnej, to nie oznacza, że zostało z niej wykluczone. Jego niewątpliwą zaletą jest fakt, że jest bezpieczne dla alergików. Choć nie nadaje się jako kolczyk tuż po przekłuciu w czasie gojenia, to może stanowić oryginalna ozdobę jako kolejny kolczyk. Pamiętaj jednak, że drewno nie lubi wilgoci, dlatego też biżuteria wykonana z tego tworzywa wymaga większej uwagi.